5 ok, hogy miért tedd félre a telefont!
A XXI. században az a furcsa, ha valakinek nincs telefonja. És ha van, még bizarrabb az, ha nem használja. Ma Magyarországon kb. 6 millió embernek van okos mobiltelefonja, ami a telefonáláson túl számtalan egyéb funkcióval szolgál. Így nem csoda, ha ebből az embertömegből 29 százalék tartja magát telefonfüggőnek, és többségük egy órát sem bír ki a mobilja ellenőrzése nélkül, sőt 38 százalékuk egy óra leforgása alatt akár többször is, akár 10 percenként, vagy még gyakrabban ránéz a telefonjára. * Íme még néhány ok, amiért érdemes a telefont néha (gyakran) félretenni.
- A mobiltelefon csökkenti a gondolkodási és koncentrációs képességet
Gondolkodási képességünk csökken, ha okostelefonunk a közelünkben, elérhető távolságban van, még akkor is, ha le van némítva vagy ki van kapcsolva. A Texasi Egyetem McCombs School of Business kutatói közel 800 okostelefon-felhasználót vizsgáltak. A részvevőknek számítógépes teszteket kellett elvégezniük, amelyek teljes koncentrációt igényeltek. A feladat megkezdése előtt le kellett némítani vagy ki kellett kapcsolni telefonjukat, és arccal lefelé helyezni őket az íróasztalra, zsebbe, táskába vagy egy másik helyiségbe. Azok az emberek, akik egy másik szobában vitték át mobiltelefonjukat, jelentősen jobban teljesítettek, mint azok, akik a közelükben tartották. Tehát pusztán a telefon elérhető közelsége megnehezíti az összpontosítást, ugyanis az agy egy százalékának azon kell dolgoznia, hogy ne vegyen tudomást az okoskészülékről.
- A mobiltelefon ront az alvás minőségén
A mindennapos és 20 percnél hosszabb ideig tartó telefonhasználat következtében alvásunk minősége rosszabb és időtartama csökken. Rövidebb ideig alszanak azok, akiknek a mobiljuk a hálószobában van, mint azok, akik távolabb, másik szobában tartják azt éjszakára. Az egyik lehetséges ok az, hogy a telefon háttérvilágításának fényereje késlelteti az alvási hormon, a melatonin felszabadulását, így hosszabb ideig ébren maradunk. Könnyebb elaludnunk, ha minden nap körülbelül ugyanabban az időben megyünk aludni, és mellőzzük este/éjszaka a képernyők bambulását. |
- A mobiltelefon rossz hatással van a kapcsolatokra
Telefonjaink segítenek tartani a kapcsolatot egymással, erősíthetik a kapcsolatokat, ugyanakkor tönkre is tehetik azokat. Az okostelefon használata és akár jelenléte egy személyes találkozás során ronthat a közös pillanat minőségén, függetlenül attól, hogy milyen közel áll egymáshoz a két fél. Egy 2017-es tanulmánya azt is kimutatta, hogy azok, akiknek telefonjuk az asztalon volt egy családi vagy baráti vacsora ideje alatt, kevésbé voltak fókuszáltak, emiatt kevésbé élvezhették a másokkal töltött időt.
- Depresszióhoz is vezethet a túlzott mobiltelefon használat
|
- A mobiltelefon az emlékezőképesség csökkenését okozza
A telefonos üzenetek és értesítések elterelik a figyelmet, és megzavarják pl. a tanulási folyamatot, ami a feladatok céljainak elfelejtését eredményezi. Egy másik gondolkodásmód szerint, a memória csökkenését a mobiltelefonok által kibocsátott hullámok okozhatják.
Amikor mobiltelefonjainkba bújunk, nem látjuk a körülöttünk lévő világ szépségét. A modern technológia ugyan nagyon fontos szerepet játszik életünkben, mégis rengeteg olyan értékes tevékenység létezik, ahol nincs szükség az okos eszközökre! Találjuk meg az egyensúlyt és szabadidőnkben menjünk sokat túrázni, sportolni, olvassunk el egy jó könyvet, élvezzük a kütyük nélküli világot (is)!
*A kutatás 12 európai országban több mint hatezer felhasználó, köztük 501 magyar okostelefon tulajdonos bevonásával készült 2018 januárban, a Huawei megbízásából, az Ipsos által.
Fotók: Doğukan Şahin, Anthony Tran, NordWood Themes